Wednesday, April 24, 2013

Been gone so long...

Hello Everyone!!!!

I know I know this are not the wedding pictures that I know you are all waiting for LOL...they are not ready yet guys ,but you guys will be the first ones to see them, we had one of the best photographer in town for the wedding so am expecting great things!
I wish I could say the same for my kitchen party photographer urgh!! horrible lighting, horrible editing, horrible fotos and even my makeup looks nasty which just doesn't do justice to my really beautiful African print dress made by Mange Kimambi of Bongolicious...are you curious!? am still sorting the pictures for some passably decent fotos and I will be posting them tomorrow so stay tuned!! 






The wedding planning has to be the most exhausting and traumatising experience ever, there's just never enough time on the day! my time management skills are not the best and I take my sweet time making decisions, I left a lot of things to the last minute, I hardly had a few hours on the day to relax busy busy busy! so my clothes were limited to easy, no-fuss basics like this pleated skirt and my denim shirt, added a statement belt and some matching accessories for some polish and I was ready to hit the streets...

10 comments:

Semanga said...

wuhuu, pendeza sana mami, umepunguaje? hebu rusha hizo pix za arusi macho yangu yapate utamu!!

Anonymous said...

Congrats Anitha kwa kumsuport our CEO Mange Kimambi
Umenifanya nikupende zaidi na zaidi woooh your great hongera kwa ndoa tunasubiri Pichaz

Mungu ibariki ndoa yako

By Mrembo by Narure

Anonymous said...

Hongera sana Anita ..Ndoa yako idumu daima
Janetfashionscloset.blogspot.com

mymay said...

cant wait wallahi... ;)

Anonymous said...

heheh welcome baaaack Nita!..been so long but hongera aisee kwa harusi...

JM! :-)

Anonymous said...

im very happy ou are back mummy, real missed u. wish u best of lucky in your marriage annitha.
u made my day kwa kusema mange kimambi ndiye aliyekushonea nguo ya kitchen party kiukweli nimefurah sana, asante kumsupport.
andoline

Anonymous said...

hongera mummy,nimeziona kidogo picha za harusi,ulipendeza so simple

Ni mimi mwenyewe mwala said...

awwwww, can't wait to see wedding pics jamani, maana huwa nakupendaje? na nilivyosoma kuwa Mange ndo alikutengenezea nguo ya kitchen party ndo nimekupenda mara dufu maana mimi nampenda sana Mange Kimambi, najaribu kuvuta picha kwa jinsi ulivyopendeza na kasura kako na hiyo bosy yako na hivyo ulivyopungua kidogo ndo umependeza zaidi. Hongera sana sana, nakutakia amani na furaha katika ndoa yako. Mwaah

Anonymous said...

Picha za harusi please please manake sipati picha lazima utakuwa ulipendeza mnoo

Subira wahure said...

KARIBU TENA MAMII..MAANA ILIKUWA KILA NIKIPITA NAKUTA KIMYA,,,,HONGERA KWA HATUA KUBWA NA MUHIMU SANA ULIYOPITIA KATIKA MAISHA YAKO...MOLA AKUZIDISHIE BARAKA...AMEN