Thursday, January 10, 2013

A Toast to the Past...


I know it's a little late to be doing a 2012 recap but better late than never right!? besides I thought this would be a best way for all my new readers to see some of my previous outfits...you will also get to see how I remix my clothes over and over again...It may take a while to upload if your Internet connection is as shitty as mine, you have no idea how long it took me to make this post I tell I almost gave up!! let's call this a labour of love :D you can't say am neglecting you after this can you :P LOL enjoy!

 






24 comments:

Semanga said...

Wooooowww!!! kwa kweli wewe ni mtawala wa FASHENI!!! ebu endelea kupamba mwaka wangu na uzuri huu!!! wish ungekuwa na kipindi kwa tv pia!!

Anonymous said...

Hongera kwa summary uliyoifanya kiukweli umenikumbusha pic zako za mwanzo na km hiyo ya shati la blue na floral print trouser nilikuwa sijaonaga post yake,u luk gud in all pictures,hope to see more fashion on u this year,gud luck
Lilian Tarimo

Anonymous said...

woooh, wewe ni mkare sana, cant get enough of visiting your blog each and every single morning jamani!

Anonymous said...

Duh we kweli ni mkali Anita ila ulipo vaa gauni la bluu ulifunika mbaya

toxeeqation said...

Niceeeeeee....

Anonymous said...

You superb Anitha. Unapendeza na blazers zako. Unazipata wapi pls?

Elsa said...

Nahangaikaje sasa kufanya recap with my closet.
Drivin me crazy I think in 2013 better start a inspiration kwa sisi wapenzi wa blog. Like mtu aliona pic yako na combination ya nguo, she is free kutuma pic na kusema kawa inspired with wich pic so unaweka both yake na yake. Sio lazima tuwe inspired na Kim au J Lo. Even you can be our fashion icon. Think about it.

Subira wahure said...

speechless....

valeria said...

Beautiful and amaizing!

Anonymous said...

wooow very nyc and cute u look so beautfull in all the pics kila saa narudia kuziangalia yan cnt get enough..u hv real inspired me love u sosooo

Anonymous said...

upo juu best ka povu

vivette said...

my day just got better after viewing my favorite blog :)

Disminder orig baby said...

Which size are you?
Maana mimi nikinenepa hukosa kabisa raha ya kuvaa nguo zangu.

Unapendeza sana.

Anonymous said...

Anitha nakupenda kwa kweli, natamani wadada wengi zaidi wafungue humu wajifunze, maana wengine kuvaa problemo, mwenyewe napata vitip kibao naulamba, thanks you are a fashionista kweli, mwaaaa

Anja

Anonymous said...

I like almost every look, 2012 was a success much congrats.......this year will be even better.

xox Anither

Anonymous said...

You really know how to mix and match.I love your blog, when i saw your blog being advertised in Nusophisticate i was impressed.but if i am not mistaken it was said you are living in Africa which is kind of generalization it should specifically say Tanzania.All in all keep the good work Anitha

Anonymous said...

HI DEAR
I HOPE ALL IS WELL WITH YOU. YOU ARE VERY SMART AND I LIKE YOU.

NEED YOU HELP IF YOU CAN TAKE YOUR TIME AND EXPLAIN TO ME WHERE I CAN GET UPDATE OFFICE DRESS ESPECIALLY PEPLUM DRESSES. I LOVE AFRICAN PRINTING BUT I THINK I NEED TO CHANGE MY LOOK A LITTLE BIT. I WOULD BE HAPPY IF YOU SUGGEST THE PRIZE TOO.AM SHORT, CHOCOLATE, A LITTLE BIT FAT AND HIPS ARE 48-50. DEAR I NEED YOUR HELP AND I THINK AM NOT ASKING TOO MUCH.
I LOVE YOU MY FASHION ICON
PETTY MMBAGA.

Anitha Anthony said...

Am glad you loved it guys :D it wasn't easy at all to connent those pics wheeew!!!

Anitha Anthony said...

Great idea Elsa please do! Send them to anithanthony@gmail.com

Anonymous said...

hey Anita mependa nguo zako unapendeza sana jamani..where do yu shop...naomba nijulishe tafadhali

Anitha Anthony said...

Hello Petty, please email me at anithanthony@gmail.com so we can chat better

Anitha Anthony said...

Hello thank you! I shop everywhere but mostly at Karume and Mr.Price.

priscar said...

jst saw ths post now n i lov lov lov it....u dnt knw how much u hav inspired me,mepata a lot of tips on how 2 go abt mixin different colors n patterns in a ryt way...n i hav also learnt tht u dnt hav 2 hav a huuuge walk in closet full of clothes 2 luk gud,ol u need is the ryt skills on how 2 put the lito pieces tht u hav in a ryt way...so i shuld say thank you gal..u r ma fashion icon!!

maureen bandari said...

wow you look smashing in like all the photos.just discovered your blog and i'm checking out all the posts back to back.keep up with the good work.check out my blog when u got a minute

www.thefunshionmistress.blogspot.com