Monday, October 29, 2012

A Heart of Gold...

Hello my darlings!!!!!

Oh what a beautiful day it is today...must something in the air :D!!! am a very happy woman today...I'm now officially (traditionally) engaged to the man I love and my best friend and and I can't thank God enough and what a wonderful God he is. Yesterday was my mahari day and the reason why I have been having such busy weekends and they are only going to get busier going forward with preparations and all...but am so very excited. 
I was such a nervous wreck yesterday that I forgot to take pictures of what I wore on my mahari and my church outfit, hopefully the photographer took some good pictures of my dress that I can share with you. But this outfit is what I wore on Saturday to do last minute shopping with my now fiance :) just my usual weekend uniform of flowy maxi skirts or dresses...the perfect thing to wear in this heat!








New sandals from Mr. Price...really love these!

I'm wearing: Korean Maxi dress ~ Thrifted, Denim Vest ~ Thrifted, Earring ~ Maya Vintage

This is a dress is a Korean traditional custume (a Hanbok) it's usually more puffier than this and worn with an embroidered small jacket but I took out the lining and netting it had under to make it less puffy and more flowy, and instead of the usual tradional jacket they use on their customes, I wore a denim vest I got from Mwenge buttoned all the way to create a waist line. I got this dress three years ago and have only worn it once since. The silk material is so very soft and luxurious and the floral pattern on it is actually painted on the dress, I love details like that it gives the clothes a more personal feel.


16 comments:

Sem said...

Wow tototo!! u look soo 16!! am happy for you kwa kweli, maana nakumbuka dreams zako za kuwa mama wa watoto wengi mwenye kuijali familia yake saanaa!!! kweli hakuna ndoto inayopotea; maana hata shetani akifanya zengwe vipi...ile nguvu ya ukiri inasababisha mambo yatokee!!! endelea kupendeza hivyo hivyo na Mungu akubariki siku zote!!!

Anitha Anthony said...

Asante sana Semanga mi love!! Amen

Winnie Ngalaba said...

Hongera mwaya kwa ku engage na mtu umpendae na pia best friend wako. Mungu akutangulie katika kila kitu na kukuongoza kwenye safari mpya na nzuri unayotaka kuanza. mimi love you mingi

Anonymous said...

I love this look.....u always look proper. Much congrats on ur engagement may u have wonderful time planning ur wedding. Anither

Lilian said...

Hongera kwa kuwa officially/tradittionally engaged, what a good step in life! Mungu akutangulie ktk safari hii ndefu mlioianza ili muimalize salama

Elsa said...

Am happy for you bby..

susan olivia said...

aaaaw am so happy for u sweetheart ts a big step in life been engaged....and just so you know u r blog is a daily part of my life n i heart anitha's closet so much...susan

Anonymous said...

i am so happy for you Anitha, i can feel your happy mood from afar...hongera sana na Mungu akufikishe kwenye ndoa yako salama.

Mariam

Anonymous said...

Hongera sana bibie, Mungu akupe nini?hahahahaaaa kakupa huyooooooo na yeye kapa weweeeeeee.Namuoneaje wivu huyo jama kapata kifaa makini sana jamani sijui kama anajua hilooooo?Mungu awafikishe siku hiyo ya kutoa ahadi mbele zake na kuanza maisha mapyaaaa.Una kila sababu ya kusifiwa kwa jinsi unavyopendeza na mavazi na mitoko yako yote.

Anonymous said...

Hongera sana Anitha...

Anonymous said...

congratulations dolly!! nice sandals, me love it.

Anonymous said...

anitha hongera sana sananaaaaaaaaaaa

am so happy 4 you my dear...

Anitha Anthony said...

Thank you all so much!!!! for your sweet comments, you have made my day and I appreciate the love.

xoxoest

Anonymous said...

Hongera mumy, God Be with you in every step mpaka altarini.

Anonymous said...

Hongera sana Anitha! U deserve all the happiness in the world. Kila la kheri in the coming preparations. God bless u love, xoxo!

Claritta said...

All the best mpenzi.welcome to the hood...kuzuri huku sana mkielewana na kupendana