Thursday, August 23, 2012

I may be Wrong, but am always Right...

Hello Dolls,

So this is something casual I wore last saturday...I wasn't going to post these pictures cause I didn't like how stupid my hair looks, I have been messing with the bangs again, I dont know how many times I have cut this hair each time worse than the first, sometimes it's best to leave some things to the proffessionals but when will I ever learn LOL.



This kitenge skirt was originally a dress that I had designed for a work african themed event last year...I was not feeling the dress anymore so I had the top part cut and turned it into a skirt, unfortunately I had it washed and the colours just got ruined dont think I will be wearing it again. apparently the vitenge nowadays are not to be cleaned. The kitenge was part of a kitchen party sare that I never had a chance to get it done, but I really loved the vibrant colours and the animals on it not sure if they are gazelles or antellopes it's so very B2A.


I'm wearing: Kitenge skirt ~ my design, black hi-lo Tshirt ~ China, cleopatra necklace ~ Viatuzi, Oxygen sandals heels ~ China, Black Zara tote ~ via Viatuzi









I have a skinny chick legs right!? LOL....Oxygen platform sandals heels ~ bought in China last year in black and another pair in tan brown, this is the first time wearing these after a little modification, I'm a cobbler part time LOL, I hate the sound that wooden platform makes. note to self: never buy shoes with wooden heels!


Looking forward to Friday? I know I am...Thanks for reading my ramblings dolls!


XOXO


Anitha

16 comments:

Elsa said...

Love those shoes and the top..
Mimi sijui nina tatizo gani sipendezi nikivaa those kind of tops. Argggr I hate that.

Anitha said...

Thanks Elsa...its all in ur head mi love these tOps look gud on every one

ANETH GABRIEL said...

Top imesimama.
looking good as usually!
skirt nzuri sana.

Anonymous said...

lukng gud as always doll,anita iyo protein diet unayofanya ikoje?nataka nipungue pia lol plz help!

Anonymous said...

You are so beautiful my lil sis na unajua sana kupiga pamba ,anza kuushughulikia mwili sasa wala sio kufanya diet bali uwe angalau unakimbia kila siku kupunguza kitambi yani huwa nakupatia picha usingekuwa na tumbo ungekimbiza vibaya saaaana,love u so much am addicted to your blog so huwa lazima nikucheki sio lazima uipost hii ila fanyia kazi kwa bongo gym nyingi sio ghari sana haizidi 60elfu so unaweza kwenda hata kukimbia kwa treadmill kama bajeti haimo kimbia hata mtaani kila jioni na asubuhi mie nilikuwa kama wewe ila kitumbo changu chote kimekimbia baada ya kukimbizwa kila siku na gym 4days a week

Anonymous said...

Toto safi hili jamani,hicho mnasema kitambi kiko wapi?wandamu sifia tu kama umeona vizuri siyo kutoa kasoro.Huo ndio mwili wake ulitaka aweje?Kila mtu na maumbile yake.Anitha anatutokea hapa na vivazi vyake na ndivyo kila wakati ametushirikisha siyo habari za mwili wake. Anitha uko safi bibie unafanya wanaume tujinyee hapa du!

Anonymous said...

sijasifia kwa ubaya ni mwanamke mwenzangu na nampenda sana acha kwenye hii imeficha tumbo na imekubaliana na shepu yake ni kwamba wabongo huwa mapendi kuambiwa ukweli siku zote mnapenda kudanganywa tu

Anitha said...

Thanks Aneth...

Anitha said...

Hey mah thanks...its a diet ya this guy anaitwa Stanley wa diet....if you are interested I can give you his number or inbox me luv.

Anitha said...

Hey luv...thanks a lot, I'm such a lazy person but now am seriously working on it...cutting out carbs and also getting some exercise. Gym I have tried but I'm not disciplined...

Anitha said...

LoL anony please be nice...that was just constructive advice from a woman to a woman...nashukuru!

Anitha said...

Sorry anony take it easy...

Anonymous said...

Doll can u gv me the number of stanley wa diet,I need to work on tht plz

Lulu Kilonzo said...

Anitha you look great the way you ae but if you can manage to reduce that tumbo siyo mbaya, mi mwenyewe nina tumbo na nilikuwa lazima ninapotafuta nguo basi natafuta ngou za kuficha tumbo, matokeo yake nikaanza kuonekana navaa kizeee zeee. Toka nilipoigundua blog yako na kukuona unavyochomekea na kurushiemo kimkanda hakaaa na miye siku hizi natafuta nguo za kuchomekea na kamkanda natupiemo na i tell you napendeza and i look so young na wale wenzetu wenye jinsia (me) kama huyo alocomment hapo juu wanajiramba kwa sana tu. Mi nilifanya mazoezi sana likapungua ila linakuwa limelegea so nimeamua kuachana nalo libakie kama lilivyo.

Anitha said...

Its +255717389666 you need a lot of discipline and will power to do his program but it really work...ningekuwa disciplined I would have lost so much by now but unfortunately I don't follow through.

Anitha said...

Thanks Lulu luv...I think nakuja ofisini kwenu this week :)) am exercising too kiasi I do planks na crunches sema naogopa lisije legea pia yani next time I have a baby inshaallah nikiambiwa nifunge hata sitojifanya mbishi tena nifafunga kama kichaa